Konferencja „Przejrzystość współpracy przemysłu farmaceutycznego ze środowiskiem medycznym i organizacjami pacjentów”
Mental Health Europe, wspólnie z Centrum Bioetyki i Bioprawa Uniwersytetu Warszawskiego, organizuje spotkanie poświęcone przejrzystości współpracy przemysłu farmaceutycznego ze środowiskiem medycznym i organizacjami pacjentów. Odbędzie się ono 30 listopada 2018 roku w siedzibie Biura Rzecznika Praw Obywatelskich (ul. Długa 23/25) w Warszawie w godzinach 9:30-16:15.
Spotkanie podzielone zostało na trzy panele dyskusyjne, które dotyczyć będą relacji przemysłu farmaceutycznego i lekarzy, współpracy firm farmaceutycznych z organizacjami pacjentów oraz skuteczności samoregulacji działalności producentów leków innowacyjnych i generycznych.
Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni przedstawiciele przemysłu farmaceutycznego, środowiska akademickiego, medycznego, organizacji pacjentów i użytkowników opieki psychiatrycznej, a także Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Pacjenta, Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz instytucji publicznych działających w obszarze ochrony zdrowia.
Spotkanie jest częścią europejskiego projektu „Shedding Light”, który analizuje kwestie przejrzystości relacji sektora zdrowia psychicznego z przemysłem farmaceutycznym. Głównym celem projektu jest podniesienie świadomości na temat znaczenia przejrzystości w dziedzinie zdrowia psychicznego oraz zachęcanie do przyjęcia regulacji dotyczących przejrzystości przepływów finansowych i rzeczowych pomiędzy firmami a środowiskiem medycznym tzw. sunshine laws.
Sytuacja w poszczególnych krajach europejskich różni się pod kątem podejścia do przejrzystości tych relacji. W kilku krajach takich jak Belgia, Francja, Portugalia i Dania wprowadzono legislację, która obliguje przedstawicieli zawodów medycznych i firmy farmaceutyczne do raportowania o przepływach finansowych pomiędzy nimi. W innych krajach te relacje uregulowane są tylko częściowo. Europejska Federacja Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPIA) samodzielnie uregulowała zasady przejrzystości współpracy, które zostały w różnej formie przyjęte przez kraje członkowskie. W Polsce implementacją Kodeksu Przejrzystości zajmuje się INFARMA, która od 2015 roku publikuje informacje na temat przepływów finansowych pomiędzy przemysłem farmaceutycznym i lekarzami (upublicznione dane pochodzą tylko od tych lekarzy, którzy wyraźili na to zgodę).
W czasie debaty chcemy porozmawiać między innymi o tym: Czym są konflikty interesów i kiedy mogą być groźne? Jak pogodzić ochronę danych osobowych lekarzy z dążeniem do transparentności w systemie ochrony zdrowia? Czy organizacje pacjentów powinny być sponsorowane przez firmy farmaceutyczne?
Aby wziąć udział w wydarzeniu należy się zarejestrować za pomocą tego formularza: LINK
Ramowy program, który może ulec zmianie, dostępny jest tutaj: LINK
Do udziału zapraszamy w szczególności przedstawicieli izb i towarzystw lekarskich, pielęgniarki, lekarzy, przedstawicieli instytucji publicznych i organizacji związanych z ochroną zdrowia, organizacji pacjenckich, farmaceutów, przedstawicieli medycznych oraz osoby związane z marketingiem farmaceutycznym, dziennikarzy zajmujących się tematyką ochrony zdrowia i zdrowia psychicznego oraz studentów.
Zapraszamy!
More information
For more information about Shedding Light click here.
For more information about the event contact Marcin Rodzinka on marcin.rodzinka@mentalhealtheurope.org.
Stay connected
Get our latest news, personal stories, research articles, and job opportunities.